Hjernehelsestrategien må inkludere hodepinesykdom. Vi sier ifra!

Hodepine Norges innspill til hjernehelsestrategien

Hodepine Norge har levert innspill til Helsedirektoratets oppdatering av den nasjonale hjernehelsestrategien (2025–2031). Vi har understreket viktigheten av økt satsing på hodepineforskning, bedre behandlingstilbud og støtte til personer som lever med migrene og andre hodepinesykdommer.

Det er et stort gap mellom allmenn oppfatning i befolkningen og i helsevesenet av hva migrene og andre hodepinesykdommer er, og hvor stor symptombyrden og lidelsen er for den enkelte og for samfunnet. Flere mister skolegang/arbeid eller presterer dårligere enn de ville gjort uten hodepinesykdom. Hjernehelsestrategien bør bidra til å tette gapet.

Blant våre viktigste innspill er:

Styrking av hodepineforskning

Vi mener at Norsk senter for hodepineforskning (NorHead) må sikres langsiktig og styrket finansiering for å videreutvikle kunnskapen om behandling av hodepinesykdommer.

En forsker som ser på grafer fra forskning på migrene

Rehabilitering og tverrfaglig behandling

Det finnes i dag ingen spesialiserte rehabiliteringstilbud for hodepinepasienter i Norge. Vi etterlyser satsing på etablering av rehabilitering og forskning på effektive tverrfaglige tiltak for å hjelpe pasienter tilbake i arbeid og hverdagsliv.

En migrenepasient på rehabilitering står på en balansepute mens en hodepinesykepleier støtter ham i ryggen.

Forskning på kurs og mestringstiltak

Å leve med hodepinesykdom krever mer enn medisinsk behandling. Vi trenger mer kunnskap om hvordan kurs og pasientopplæring kan bidra til bedre livskvalitet og redusert sykdomsbyrde.

Barn og unge med migrene

Mange unge faller ut av skole og studier på grunn av migrene. Vi har foreslått forskning på hvilke tiltak som kan bidra til bedre tilrettelegging i skolen og støtte gjennom utdanningsløpet.

Spesialisert 3-linjetjeneste for hodepinesykdommer

I den første hjernehelsestrategien startet et eget hodepinetiltak der Hodepine Norge deltok i arbeidsgruppe i Helsedirektoratet. Det munnet ut i en utredning om behovet for 3-linje behandlingssenter for de hardest rammede hodepinepasientene. I fjor ble anbefaling om organisering av denne tjenesten spilt inn til Helsedirektoratet. Nå ønsker vi at dette følges opp og settes i drift.


Vi håper våre innspill blir tatt til følge, slik at den nye hjernehelsestrategien bedre gjenspeiler hvor stor belastning hodepinesykdommer er for både den enkelte og samfunnet.

Arbeid med felles innspill på hjernehelsefeltet

I tillegg har vi deltatt i arbeidet med et felles innspill til strategien, sammen med de andre medlemmene av Hjernerådet.

Les mer om våre innspill her: Innspill til Hjernehelsestrategien (2025-2031)

Den forrige Hjernehelsestrategien (2018-2024)

En gruppe representanter fra organisasjoner innen hjernehelse står og sitter rundt et møtebord.

Lær mer om hodepine

Vil du delta i hodepineforskning?

Ønsker du å delta i en klinisk studie? Vil du vite mer om våre studier?

Relaterte artikler

Vi bruker informasjonskapsler for å kunne gi deg den beste brukeropplevelsen. Ved å bla videre på siden aksepterer du at slik informasjon benyttes.
Aksepter