Forskningssamarbeid
Har du innspill til hodepineforskningen? Send inn i skjemaet nederst på denne siden.
Hodepine Norge bidrar til hodepineforskning ved vårt partnerskap i NorHead – Norsk senter for hodepineforskning.

Hodepine Norges bidrag i NorHead
Som partner i NorHead har Hodepine Norge ansvar for arbeidsgruppe 5 som vurderer interessenter, etikk og bærekraft i forskningsprosjektene.
Viktige oppgaver er å sørge for:
- At brukerrepresentanter er med i alle forskningsprosjekter
- At forskningen er etisk, nyttig for pasientene og kommer dem til gode
- At riktige personer og fagområder får nødvendig kunnskap om forskningsprosjekter og forskningsresultater
Brukermedvirkning i hodepineforskningen
I NorHead er brukerne med i alle ledd. Hodepine Norge har en representant i styret og i styringsgruppen, og leder arbeidsgruppe 5.
Alle kliniske studier i NorHead har med minst en brukermedvirker som deltar i prosessen fra start til implementering.
Brukermedvirkning i hodepineforskningen handler om dialog og samarbeid mellom forsker og bruker.
Brukere er vanligvis hodepinepasienter eller deres pårørende, og skal fortrinnsvis være representert gjennom Hodepine Norge.
Hodepine Norge jobber for å utvikle metoder for å lære å leve bedre med hodepinesykdom. Vi samarbeider med NorHead om å planlegge forskning på slike metoder. Det er viktig for å finne ut hva som fungerer best.
Brukerråd
NorHead har i samarbeid med Hodepine Norge etablert et brukerråd, bestående av rundt 15 hodepinepasienter fra hele landet. De fleste har kurs i brukermedvirkning i forskning, og deltar som brukermedvirkere i pågående hodepinestudier. Brukerrådet ledes av Laila Bratterud Mathisen og har faste møter annenhver måned der de oppdater seg på nyeste hodepineforskning og utveksler erfaringer om brukermedvirkning.
Om NorHead
NorHead er finansiert av Forskningsrådet, som et forskningssenter for klinisk behandling
Målet er å bedre behandlingen av norske hodepinepasienter, gjennom forskning.
Senteret skal ikke drive behandling, men finne nye behandlingsmetoder.

Tre ulike typer hodepinestudier
NorHead driver tre ulike typer forskningsstudier for å finne nye behandlinger mot hodepinesykdommer:
- Kliniske studier (utprøving av behandling med hodepinepasienter)
- Maskinlæring og kunstig intelligens
- Registerstudier
Internasjonalt forskningssamarbeid i NorHead

Publikumskonferanse
NorHead arrangerer årlig en publikumskonferanse for alle som ønsker å høre siste nytt om Norsk hodepineforskning.
I 2025 ble konferansen Hodepinekveld om forskning arrangert i Oslo
I 2024 arrangerte vi hodepinekveld om forskning i Bergen.
I 2023 ble konferansen Hodepinekveld, håp om bedre behandling, holdt i Trondheim

Øyeblikk fra publikumskonferansen
På publikumskonferansen spør vi publikum om hva de ville ønsket å forske på. Dette er viktig input til forskerne:
Forslag til hodepineforskning – hva ville du forsket på?
Har du et forslag til norsk hodepineforskning? Send inn forslaget ditt til oss i skjemaet under. Vi videreformidler alle forslag til Norsk senter for hodepineforskning – NorHead.












